Wyszukaj

Województwo mazowieckie gotowe do przyjęcia uchodźców z Ukrainy

Zmień wielkość czcionki:

1460x616

 

27 lutego br. Wojewoda Konstanty Radziwiłł wziął udział w wideokonferencji ze starostami oraz prezydentami miast na prawach powiatu z województwa mazowieckiego. W trakcie narady, Wojewoda przekazał wytyczne dotyczące m.in.: miejsc zakwaterowania, opieki medycznej oraz pomocy dla osób, które uciekają przed konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Obecnie Mazowiecki Urząd Wojewódzki przygotowuje punkt recepcyjny dla uchodźców na Dworcu Zachodnim (autobusowym) w Warszawie, w którym obywatele Ukrainy będą mogli otrzymać doraźną pomoc po wjeździe do Polski (m.in. posiłek, pomoc medyczną, informacje dotyczące pobytu, zakwaterowania).  Osoby, które nie będą miały zorganizowanego pobytu u znajomych czy rodziny zostaną przetransportowane z punktu recepcyjnego do miejsc pobytu. Należy podkreślić, że nie ma obowiązku rejestracji w punkcie recepcyjnym. Pomoc jest udzielana niezależnie od tego, czy obywatel Ukrainy się do niego zgłosi. Obecnie nie ma też obowiązku rejestracji pobytu w żadnym z urzędów. Pomoc jest udzielana na podstawie informacji o przekroczeniu granicy od 24 lutego, czyli od dnia rozpoczęcia konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy.

- Każdy obywatel Ukrainy, który przekroczył granice Polski, w związku z działaniami zbrojnymi na terytorium jego kraju otrzyma pomoc. Wszystkie działania prowadzone są w sytuacji nadzwyczajnej, bardzo dziękuję za dotychczasową współpracę i gotowość działania na rzecz obywateli z Ukrainy. Obecnie priorytetem jest sprawne uruchamianie miejsc pobytu dla cudzoziemców, w tym zapewnienie opieki socjalnej i psychologicznej wszędzie tam, gdzie będzie taka konieczność. – powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

W sprawach dotyczących organizowania miejsc pobytu dla uchodźców działa mail kontaktowy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego MUW, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  

W trakcie spotkania Wojewoda omówił zasady m.in. organizacji zbiórek dla potrzebujących we współpracy z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim i Delegaturami MUW oraz współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi. Mazowiecki Urząd Wojewódzki będzie koordynował zbiórki pomocy humanitarnej, która ma trafić na teren Ukrainy. Natomiast samorządy i NGO organizują pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski. Aby ułatwić koordynację wszystkich działań rząd uruchomił specjalny formularz na stronie https://pomagamukrainie.gov.pl/Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił obecnie maila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , planowane jest też uruchomienie specjalnej zakładki na stronie urzędu.

Wojewoda podkreślił, że w zakresie pomocy medycznej, każdy obywatel Ukrainy, który przybył do Polski, w związku  z konfliktem zbrojnym i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do POZ, czy szpitala – otrzyma  pomoc medyczną na takich samych zasadach jak obywatele Polscy.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił całodobową infolinię 987, obsługiwaną również w języku ukraińskim dotyczącą informacji o pomocy na terenie województwa mazowieckiego. W Warszawie w punktach informacyjnych m.st. Warszawy, pracownicy MUW udzielają informacji w zakresie m.in. ogólnych warunków i zasad wjazdu i pobytu w Polsce. Osoby potrzebujące pomocy otrzymają informacje w języku m.in. ukraińskim.

Lokalizacje punktów to:

  • Dworzec Wschodni (ul. Kijowska 20, hala główna – szklany kontener)
  • Dworzec Zachodni (al. Jerozolimskie 142) – w Punkcie Obsługi Pasażera

Wojewoda Mazowiecki jest organem kierującym zarządzaniem kryzysowym na terenie województwa. Wobec agresji wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i  konfliktem zbrojnym na terenie Ukrainy, który wybuchł 24 lutego 2022 r. oraz napływem dużej liczby ludności uciekającej z terenu objętego działaniami wojennymi Rzeczpospolita Polska zapewnia pomoc i opiekę uchodźcom przybywającym z Ukrainy. Jednostki Samorządu Terytorialnego są zobowiązane do współdziałania w zarządzaniu kryzysowym z Wojewodą, jako organem koordynującym działania. Na podstawie własnych ustaleń i zadeklarowanych przez Jednostki Samorządu Terytorialnego możliwości zorganizowania miejsc zakwaterowania oraz wyżywienia, a także wsparcia psychologicznego i pomocy socjalnej, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego utworzyło bazę dostępnych i możliwych do uruchomienia miejsc zakwaterowania oraz podmiotów, które mogą realizować świadczenia. W oparciu o zebrane informacje i w miarę dynamicznie zmieniającej się sytuacji Wojewoda Mazowiecki, na podstawie ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie, wydaje m.in. jednostkom samorządowym polecenia zorganizowania konkretnych miejsc zakwaterowania lub określonych świadczeń. Jednostki Samorządowe podpisują z Wojewodą porozumienia, które określają zasady i tryb finansowania poleconych zadań oraz są podstawą rozliczania środków z uruchomionej na ten cel przez Radę Ministrów rezerwy ogólnej, której dysponentami są wojewodowie.

 

92ee9078 957f 4982 9ac6 cbc692ed773b

 

 

Izabela Ślusarska