POD RĘKĄ
NGO
Informacja nt. obecnego stanu prawnego w Polsce regulującego pobieranie komórek, tkanek i narządów w celu ich przeszczepienia
- Utworzono: piątek, 05, maj 2023 09:46
Informacja nt. obecnego stanu prawnego
w Polsce regulującego pobieranie komórek, tkanek i narządów w celu ich przeszczepienia
W związku z realizacją Uchwały Nr XLIX/291/2023 Rady Powiatu Gostynińskiego z dnia 20 kwietnia 2023r. w sprawie rozpatrzenia petycji dotyczącej zwiększenia świadomości prawnej na temat transplantacji wśród lokalnej społeczności z dnia 15 lutego 2023 r. przedstawiamy informację nt. obecnego stanu prawnego w Polsce regulującego pobieranie komórek, tkanek i narządów w celu ich przeszczepienia.
Przepisy ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (t.j. Dz. U. Z 2020 r. poz. 2134, zm.: Dz. U. Z 2022 r. poz. 2280) określają zasady:
1) pobierania, przechowywania, przeszczepiania i zastosowania u ludzi komórek, w tym komórek krwiotwórczych szpiku, krwi obwodowej oraz krwi pępowinowej, tkanek i narządów pochodzących od żywego dawcy lub ze zwłok;
2) testowania, przetwarzania, przechowywania i dystrybucji komórek i tkanek ludzkich;
3) donacji, pobierania, gromadzenia, testowania i dopuszczania do obiegu tkanek i komórek przeznaczonych do wytwarzania produktów leczniczych terapii zaawansowanej w rozumieniu rozporządzenia (WE) nr 1394/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 listopada 2007 r. w sprawie produktów leczniczych terapii zaawansowanej i zmieniającego dyrektywę 2001/83/WE oraz rozporządzenie (WE) nr 726/2004 (Dz. Urz. UE L 324 z 10.12.2007, str. 121, z późn. zm.).
Zgodnie z art. 5 tej ustawy:
- Pobrania komórek, tkanek lub narządów ze zwłok ludzkich w celu ich przeszczepienia lub pobrania komórek lub tkanek w celu ich zastosowania u ludzi można dokonać, jeżeli osoba zmarła nie wyraziła za życia sprzeciwu.
- W przypadku małoletniego lub innej osoby, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, sprzeciw może wyrazić za ich życia przedstawiciel ustawowy.
- W przypadku małoletniego powyżej lat szesnastu sprzeciw może wyrazić również ten małoletni.
- Przepisów ust. 1-3 nie stosuje się w przypadku pobierania komórek, tkanek i narządów w celu rozpoznania przyczyny zgonu i oceny w czasie sekcji zwłok postępowania leczniczego.
W art. 6 ustawy określono, iż:
- Sprzeciw wyraża się w formie:
1) wpisu w centralnym rejestrze sprzeciwów na pobranie komórek, tkanek i narządów ze zwłok ludzkich;
2) oświadczenia pisemnego zaopatrzonego we własnoręczny podpis;
3) oświadczenia ustnego złożonego w obecności co najmniej dwóch świadków, pisemnie przez nich potwierdzonego.
- Przepisy ust. 1 stosuje się również do sprzeciwu wyrażanego przez przedstawiciela ustawowego.
- Sprzeciw jednego przedstawiciela ustawowego lub osoby, o której mowa w art. 5 ust. 3, jest skuteczny w stosunku do pozostałych.
- Sprzeciw może być cofnięty w każdym czasie w formach, o których mowa w ust. 1.
Więcej informacji na stronie: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-zostac-dawca-narzadow
Biuro ds. Zarządzania
Kryzysowego i Bezpieczeństwa
Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.